چگونه کودک عصبانی خود را آرام (کنترل) کنیم.

آرام کردن کودک عصبانی

کتاب ” آرام کردن کودک عصبانی” اثر تریشیا گویر، با ترجمه مهدی حسنی، توسط انتشارات فصل اندیشه منتشر شد.

تریشیا گویر نویسنده بیش از 70 عنوان کتاب است.کتاب های داستانی و غیر داستانی او مربوط به خانواده و فرزندپروری است. این نویسنده پرفروش موفق به کسب دو جایزه Carol و یک جایزه Retailer’s Best Award شده است.تریشیا ده فرزند دارد که هفت نفر از آنهار را به فرزندی پذیرفته است و به همه آنها با روش آموزش در خانه (homeschooling) درس داده است. وی در این کتاب تجربیات شخصی خود و همسرش جان در رابطه با آرام کردن کودک عصبانی را به رشته تحریر در آورده است.

این کتاب شامل 2 بخش و 12 فصل است. بخش اول، مشتمل بر 5 فصل به چیستی و درک عصبانیت می پردازد و بخش دوم در 7 فصل به راه های کمک کردن به کودکان عصبانی می پردازد.

کنترل عصبانیت کودک

آرام کردن کودک عصبانی

نویسنده در پایان هر فصل راهکارهایی عملی  و جامع برای کنترل عصبانیت کودک ارائه می دهد که خلاصه ای از آن ها را می خوانیم.

هرگاه فرزندتان در حال مشاجره با شماست یا سعی در پس زدن شما دارد، اندکی مکث کنید و به این فکر کنید که آیا داد و فریاد او برای آن است که از او دور شوید یا به او نزدیک‌تر شده و در آغوشش بکشید.اگر به این نتیجه رسیدید که فرزندتان می‌خواهد در کنارش باشید، طرحی برای واکنش آینده‌ی خود تهیه کنید.

از فرزند خود در مورد واکنش‌های پرخاشگرانه‌اش که مرتبط با فرد دیگری است سؤال کنید. پرسش هایی مانند این بپرسید: « نظرت در مورد فلانی چیست؟ وقتی دور و بر تو است احساس راحتی می کنی؟ آیا رفتار او تو را اذیت می‌کند؟ چیزی هست که بخواهی به من بگویی؟» فرزندتان را بازجویی نکنید و پرسش های خودرا با لحنی مهربانانه و دلسوزانه بپرسید.

اگر فرزند شما به اندازه‌ی کافی بزرگ شده است در مورد برنامه‌ی روزمره با او صحبت کنید. آیا در برنامه‌ی روزمره بخشی وجود دارد که باعث خشم او می‌شود؟ در مورد علت این خشم و راه‌حل‌‎های احتمالی با فرزند خود صحبت کنید.

اگر فکر می کنید خوردن یک غذا موجب بروز خشم در کودک‌تان می‌شود آن را از برنامه‌ی غذایی او حذف کنید. یک دفترچه‌ی یادداشت در آشپزخانه داشته باشید و مشاهدات خود را یادداشت کنید.

در پیشگاه خداوند بنشینید. احساسی که در مورد فرزند عصبانی خود حس می‌کنید را بنویسید واز خدای بزرگ طلب مساعدت نمایید.

با فرزند خود درباره‌ی تغییرات ناگزیر زندگی مانند رفتن به مدرسه یا کلاس بالاتر، تغییرات معلمان و انتظارات جدید، صحبت کنید. پیشنهاد می‌کنم برنامه‌ی هفتگی فرزند خود را مرور کنید و در مورد مسئولیت‌ها، نحوه سازمان‌دهی و مدیریت زمان صحبت کنید.

هنگامی که فرزند شما عصبانی است، به جای کل کل با او می‌توانید جملات زیر را به او بگویید:

  • «متوجهم که تو عصبانی هستی.»
  • «متأسفم که اتفاق بدی برایت رخ داده است. هر وقت که آماده بودی می‌توانیم راجع به آن صحبت کنیم.»
  • «وقتی اتفاقی مثل این می‌افتد، من هم عصبانی می‌شوم. چطور می‌توانم کمکت کنم؟»
  • «هر وقت آماده بودی، می‌توانم به تو بگویم که در هنگام عصبانیت چگونه آن را کنترل می‌کنم.»
  • «عصبانی شدن به خودی خود مشکلی ندارد، اما حواست باشد که پس از آن چگونه رفتار می‌کنی. باید تصمیم های عاقلانه ای بگیری.»
  • «عصبانیت تو را درک می‌کنم. آیا می‌خواهی سعی کنی که منظور مرا درک کنی؟»
در ادامه این مطلب ما فهرستی از بهترین راهکارها را برای  آرام کردن کودک عصبانی ارائه می دهیم. 

از شرایطی که کودک شما با خشم دست و پنجه نرم می‌کند لیستی ایجاد کنید. برای هر وضعیت، یک یا دو چیز را بنویسید که می‌تواند به شما کمک کند تا فرزندتان را برای آن وضعیت آماده کنید. چگونه می‌توانید فرزند خود را برای موفقیت تنظیم کنید؟

از چیزهایی که می‌توانید انجام دهید تا خانه‌ای‌ پر از عشق و محبت ایجاد کنید فهرستی تهیه کنید. چه کاری می‌توانید انجام دهید تا به قلب خود کمک کنید تا روز‌تان پر از صلح و آرامش باشد تا بتوانید به بچه‌های کوچک خود کمک کنید؟

با فرزند خود صحبت کنید و از چیزهایی که او را در زندگی مضطرب یا عصبانی می‌کنند فهرستی تهیه کنید. چه موردی از این فهرست شما را شگفت‌زده می‌کند؟ فرزندتان مایل به انجام چه تغییراتی است؟

از زمان‌هایی که می‌توانید به جای سخنرانی برای فرزندتان به حرف هایش گوش کنید فهرستی تهیه کنید. شاید موقع انجام تکالیف یا زمان انجام کارهای عادی و روزمره مناسب باشند.

هنگامی که در نقش شنونده ظاهر می شوید به واکنش های فرزندتان توجه داشته باشید.

از شرایطی که کودک شما با خشم دست و پنجه نرم می‌کند لیستی ایجاد کنید. برای هر وضعیت، یک یا دو چیز را بنویسید که می‌تواند به شما کمک کند تا فرزندتان را برای آن وضعیت آماده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌بندی کتاب‌ها